Działki można szukać na różne sposoby.
Możemy jeździć po okolicy, która nas interesuje i wypatrywać ogłoszeń dotyczących sprzedaży, wypytywać znajomych i sąsiadów, rozklejać ogłoszenia, szukać w Internecie albo wynająć pośrednika, który znajdzie odpowiednią dla nas działkę i jednocześnie zadba o to, by zakup przebiegł bezpiecznie i zgodnie z prawem. Ostatnie rozwiązanie to jednak koszt ok. 2-3 proc. wartości nieruchomości, ale warto. Pośrednik sprawdzi dokładnie stan prawny nieruchomości, zgromadzi komplet dokumentów niezbędny do transakcji przeniesienia prawa własności, umówi notariusza oraz pomoże przy finalizacji transakcji poprzez podjęcie czynności organizacyjnych.
Coraz więcej jest też na rynku ofert pośredników tz.\\\\\\\"ofert bezpośrednich\\\\\\\" tj. ofert gdzie kupujący nie płaci prowizji (pośrednik pobiera wynagrodzenie za usługę tylko z jednej strony - od sprzedającego)
Często też tak bywa, iż dobry pośrednik jest w stanie wynegocjować niższą cenę, niż byśmy to robili sami, on zna często sytuację finansową właściciela, wie w jaki sposób i jakich logicznych argumentów użyć aby wynegocjować atrakcyjną cenę dla dwóch stron transakcji.
Kupując działkę warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, które decydują o naszym późniejszym komforcie.
Zdaniem specjalistów należy sprawdzić przede wszystkim:
- wielkość działki,
- dojazd, w tym odległość od centrum,
- uzbrojenie terenu,
- usytuowanie względem stron świata,
- okoliczną zabudowę,
- rodzaj gruntów,
- roślinność,
- ukształtowanie terenu,
- dostęp do poczty, szkoły, przychodni czy sklepu.
Wielkość działki zależy od tego, jak duży dom chcemy zbudować. Działka o powierzchni ok. 500 m2 będzie wystarczająca, jeśli chcemy wybudować dom 100-metrowy, jeżeli zaś zależy nam na budowie domu ok. 250 metrowego, działka powinna mieć powierzchnię co najmniej 1000 m kw. Należy pamiętać, że istotny jest też kształt działki.
Dojazd - odległość działki od centrum miasta, a dokładniej czas dojazdu do centrum powinniśmy wcześniej sprawdzić. Najlepiej zrobić to o różnych porach dnia i w różnych warunkach pogodowych. Jeśli tego nie zrobimy może okazać się, że dojazdy do pracy czy dowiezienie dzieci do szkoły może zająć nam nawet kilka godzin dziennie. Trzeba również sprawdzić jak podczas deszczu wygląda droga gruntowa prowadząca do działki, oraz czy dostępne są połączenia środkami komunikacji zbiorowej, takie jak autobus, pociąg, kolejka, które również mogą być przydatne.
Uzbrojenie terenu - dobra działka budowlana powinna mieć doprowadzony prąd, wodę oraz kanalizację. Jeśli warunki te nie będą spełnione, będziemy narażeni na dodatkowe koszta, związane z koniecznością kopania studni, budowy szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków i doprowadzenia kabli elektrycznych. Jest to związane z dość dużymi kosztami. Budowa szamba, czy też oczyszczalni to wydatek sięgający nawet kilkunastu tysięcy złotych, zaś instalacja elektryczna może nas kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Usytuowanie - najlepiej jeśli wybierana przez nas działka będzie całkowicie odsłonięta od południowej strony domu. Wtedy dom będzie ogrzewany przez słońce. Od strony północnej zaś powinna być osłonięta - wtedy w domu nie będzie zimno, co pomoże nam znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Okoliczna zabudowa - powinniśmy sprawdzić czy okoliczna zabudowa nie jest chroniona jako zabytek. Jeśli okaże się, że jednak jest na nasze zamierzenia budowlane wpływ będzie miał konserwator zabytków. Jeżeli na działce, którą chcemy kupić znajdują się chociażby ruiny zabytkowego obiektu, musimy liczyć się z tym, że najprawdopodobniej nie otrzymamy zgody na ich wyburzenie. Zaś odbudowa zabytku wiąże się z wieloma problematycznymi formalnościami i dużymi kosztami.
Ukształtowanie terenu - powinniśmy uważać na działki położone w zagłębieniach. Mogą być one bowiem narażone na zalewanie wodami oraz trudne do zagospodarowania.
Rodzaj gruntów i poziom wody gruntowej - to od tych czynników zależy m.in., podpiwniczenie budynku oraz ilość kondygnacji domu.
Roślinność - konieczne jest sprawdzenie rozmieszczenia drzew na działce. Powinno być ono takie, aby budowa była możliwa bez ich wycinki. W przeciwnym wypadku konieczne może się okazać uzyskanie pozwolenia na wycinkę, a to często bywa problematyczne i czasochłonne. Musimy pamiętać, że za samowolną wycinkę drzew może zostać na nas nałożona olbrzymią kara pieniężna.
Dostęp do poczty, szkoły, przychodni czy sklepu - wbrew pozorom ma to nie małe znaczenie. Działka położona w dogodnej lokalizacji od poczty, sklepów, szkoły czy przychodni pomoże nam uniknąć długich „wycieczek\", które zwłaszcza zimą mogą okazać się kłopotliwe.
- RODO - Oświadczenie o przetwarzaniu danych osobowych kontrahentów DALAR
- Działki rolne do pół hektara można już zamienić w budowlane bez zgody ministra.
- Czym jest księga wieczysta i jak ją założyć?
- Jakie prace remontowo - budowlane można przeprowadzić bez pozwolenia?
- Co określa i kiedy jest potrzebna decyzja o warunkach zabudowy?
- Zalety i wady wynajmu mieszkania z biurem nieruchomości
- Jak budować dom - jak płacić za prace budowlane
- CIEKAWOSTKI - Z Góry Kalwarii do Warszawy „czerwoniakiem”
- Jakie dokumenty należy przynieść do pośrednika ?
- CIEKAWOSTKI - Z Chynowa do Warszawy koleją w pół godziny.
Polityka plików cookies