Wracają uproszczenia w odralnianiu ziemi. Od soboty 10 października 2015r. obowiązuje bowiem nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, która je wprowadza.
Cztery warunki
Nie będzie już potrzebna zgoda ministra rolnictwa i rozwoju wsi na zmianę statusu półhektarowych działek rolnych klasy I–III, czyli najżyźniejszych.
– Wójt szybciej wyda warunki zabudowy, a rada gminy uchwali miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – uważa Edward Trojanowski ze Związku Gmin Wiejskich RP. – Nowela będzie też przeciwdziałać rozproszonej zabudowie – dodaje.
14,7 mln ha ziemi rolnej znajduje się na terytorium naszego państwa
Inwestor ma spełnić cztery warunki. Po pierwsze, co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu ma się zawierać w obszarze zwartej zabudowy. Zgodnie z nowelą jest nią co najmniej pięć budynków, a największa odległość między nimi nie może przekraczać 100 m. Po drugie, odralniana ziemia ma się znajdować w odległości nie większej niż 50 m od granicy najbliższej działki budowlanej. Po trzecie, grunt ma być położony nie dalej niż 50 m od drogi publicznej. I po czwarte, powierzchnia odralnianej działki nie może przekraczać 0,5 ha bez względu na to, czy stanowi całość, czy kilka odrębnych części.
Wedle tych zasad będzie można odralniać nieruchomości w miejscowym planie i w decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Te cztery warunki i definicję wprowadzono nieprzypadkowo. Mają one przeciwdziałać omijaniu przepisów.
– Nowela przywraca zasady odralniania sprzed 8 marca 2013 r. – tłumaczy dr Przemysław Litwiniuk ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Przed tą datą inwestorzy sztucznie dzielili większe nieruchomości na półhektarowe działki, a następnie występowali o warunki zabudowy. Dzięki temu nie musieli się starać o zgodę ministra rolnictwa. Postanowiono to zmienić. 8 marca 2013 r. weszła w życie nowela, która nałożyła obowiązek uzyskania zgody ministra.
3,8 mln ha gruntów rolnych stanowią ziemie dobrych klas, tzn. od I do III
Po przeszło dwóch latach obowiązywania przepisu okazało się, że znacząco utrudnia życie gminom i uczciwym inwestorom, zwłaszcza tam, gdzie jest dużo żyznej ziemi, np. na Lubelszczyźnie.
Wchodzące w sobotę przepisy przywracają więc uproszczone zasady odralniania, ale stawiają precyzyjne warunki. Zdaniem dr. Litwiniuka zmiana może jednak zahamować prace nad nowymi planami. Skoro bowiem wójt będzie mógł wydawać warunki zabudowy, to nie będzie się opłacało uchwalać planów. Wydanie decyzji nie kosztuje tyle co plan i zajmuje mniej czasu.
Kolejna zmiana
To niejedyna zmiana do tej ustawy. Sejm kończy w piątek prace nad kolejną nowelizacją ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
– Ma ona wyeliminować wątpliwości, że to marszałek województwa ściąga należności za odrolnienie, a nie starostowie – mówi Józef Racki, poseł, jej współautor.
podstawa prawna:
- nowelizacja z 10 lipca 2015 r. ustawy o ochronie gruntów rolnych (DzU z 9 września 2015 r., poz. 1338)
- RODO - Oświadczenie o przetwarzaniu danych osobowych kontrahentów DALAR
- Czym jest księga wieczysta i jak ją założyć?
- Jakie prace remontowo - budowlane można przeprowadzić bez pozwolenia?
- Co określa i kiedy jest potrzebna decyzja o warunkach zabudowy?
- Zalety i wady wynajmu mieszkania z biurem nieruchomości
- Jak budować dom - jak płacić za prace budowlane
- Szukamyi idealnej działki budowlanej, jak ją wybrać?
- CIEKAWOSTKI - Z Góry Kalwarii do Warszawy „czerwoniakiem”
- Jakie dokumenty należy przynieść do pośrednika ?
- CIEKAWOSTKI - Z Chynowa do Warszawy koleją w pół godziny.
Polityka plików cookies